piątek, 5 grudnia 2008

10.12 środa
Koncert zespołu kIRk i RSP w ramach festiwalu Re:wizje.
Artystyczna Warszawa ma się zaktywować i zrobić wielką meksykańską falę idącą przez kluby, galerie. Zespóły kIRk i RSP zagrają koncerty, które płynie przejdą w Djską imprezę.
Start: 20.30
Wjazd: za darmo

kIRk

kIRk to przepastny kocioł wypełniony rozmaitymi miksturami. Nic, tylko chochlę chwycić i mieszać! Projekt powstał około 2000/2001. Punktem wyjścia była muzyka techno – wszystkie jej niepokorne nurty i artyści zorientowani na odkrywanie nowych obszarów. Ciągłe poszerzanie horyzontów, użyźnianie wyobraźni wszystkim tym, w czym pobrzmiewa „flow”, „groove” „feeling”, „czad” i „wykop” musiało przeformułować podejście do dźwięku. kIRk zobaczył siebie jako projekt w działaniu – proces bez końca, z ideami, ale bez doktrynerstwa. Bo w istocie kIRk to wehikuł, który zabrnąć może w najbardziej nieprawdopodobne obszary. Estetycznie zespół dawno zarzuciło techno-ortodoksję. Pozostało natomiast zamiłowanie do undergroundowego etosu i przekonanie o potrzebie bezkompromisowości.
Z czasem zespół wzbogacił się o nowych muzyków wywodzących się z różnych kręgów. Dało to nowy impuls do rozwoju. Dzięki nim surowy bit zostaje zrównoważony emocjonalnością trąbki, syntetyczny wykop zaczyna iść w parze z rapowym vibe’m, zaś abstrakcyjne kliki zderzają się z konkretem śpiewanej historii.
Jak dotąd numery kIRków znalazły się na pięciu winylach (m.in. dla Neue Heimat, Noodles Institute of Technology czy ukraińskiego Ghettofuck). Zespół zanotował kilka sukcesów, m.in. koncert w berlińskim Tresorze, współpracę z Si Beggiem, czy emisje kawałków w audycji Mary Anne Hobbs w BBC Radio1).EP’ka „About Simple Things” powstała na bazie wcześniejszego albumu „Karton+”. Sam album nigdy nie ukazał się oficjalnie, gdyż jego cokolwiek amatorski sznyt na to nie pozwolił. Ale to właśnie tam, na „Karton+”, wyklarowała się nowa koncepcja grania kIRk. Muzycy postanowili jeszcze raz przestudiować pomysły z LP i wybrać te najbardziej intrygujące. Chodziło o to, by skondensować je i rozbudować – tak, by w konsekwencji sięgnąć jeszcze głębiej.
kIRk – poszerzanie formuły!

Obecnie płyty można odsłuchać na myspace.com/kirkband. Od wydawców zależy, czy i kiedy ukaże się ona na srebrnym, bądź czarnym krążku…

RSP

Wyrastający z płockiej sceny techno dj i producent w swoich utworach i setach nie zważa na gatunkowe czy geograficzne podziały. Na imprezach oprowadza zebranych po muzycznych zaułkach Detroit, Londynu czy Berlina. Za przewodnik służy mu minimalistyczne elektroniczne struktury, dubowe eksperymenty, a także alternatywny hip-hop i samplowe kolaŅe. W 2006 roku razem z min. An On Bast został laureatem konkursu organizowanego przez Nową Muzykę, a w 2008 brał udział w odbywającym się w Neustrelitz festiwalu Fusion. Jest członkiem kolektywu nn rec., a jego produkcje wyszły pod szyldami Sinergy Networks, Epynion czy S!ite. Nie dawno rozpoczął współpracę z wokalistką (Evel - kIRk) i trębaczem (OlG - kIRk, Gaamera, Daktari), co zwiastuje nowy etap na jego producenckiej drodze. Cały czas też nadstawia ucha co w niskich częstotliwościach piszczy, co - nie zważając na etykiety i panujące właśnie trendą - uzupełni jego starannie planowanĻ winylową kolekcję. Nie ograniczając się żadnymi stylistykami, tak w djíingu, jak i w produkcji muzycznej, stawia na klimat i emocje.

1 komentarz:

Pita pisze...

dzieki za zlinkowanie! :)

pozdr!

p.